Lékaři dokáží utlumit boreliózu. Ale pacienti si připlatí
Foto: iDobryDen.cz
Pacienti ze všech koutů planety se už tři měsíce sjíždí do hotelu Ambra v Luhačovicích, nového sídla BCL clinic. Mezi nemocnými samozřejmě nechybí ani Češi, ale zatím tvoří menšinu, sotva třicet procent. Cizinci míří do Luhačovic z několika důvodů. Luhačovická klinika úzce spolupracuje s BCA Augsburg, což je v Evropě jediné akreditované školicí centrum léčby nemocí přenášených klíšťaty, roztoči a dalším hmyzem. V jejím týmu pracuje jediný odborník v Evropě, který se specializuje na léčbu dětí nemocných boreliózou. Jde o Romana Špačka, člena mezinárodní odborné společnosti ILADS. Mimochodem - BCL clinic se jako vůbec jediné pracoviště v Evropě specializuje kromě léčby dospělých i na dětské pacienty. A díky umístění v horním patře kompletně bezbariérového hotelu dokáže spojit léčbu s pobytem, což žádná jiná klinika, která se podobnou léčbou zabývá, neumožňuje. Pokoje navíc nabízejí kuchyňskou linku, takže dojem domácího prostředí je okamžitý.
Tedy dost na to, abyste si řekli: Kdybych po kousnutí klíštětem onemocněl lymskou boreliózou i já, co by mě léčba, kterou žádná česká zdravotní pojišťovna neproplácí, stála? „Jde o třítýdenní pobyty s intenzivní léčbou, za které zaplatíte 90 až 130 tisíc korun. Avšak za srovnatelnou léčbu v Německu byste zaplatili 300 tisíc a ve Spojených státech od půl až do dvou milionů korun,“ odpovídá Andreas Pfeffer, obchodní ředitel kliniky.
Mezi zhruba stovkou pacientů, kteří zatím kliniku navštívili, tak byli i pacienti z Austrálie, Švédska, Rumunska. „Jezdí k nám skutečně z celého světa,“ poznamenal Pfeffer. Jazyková bariéra pacientům nehrozí, stará se o ně anglicky mluvící personál. Každý z týmu má za sebou dlouholetou praxi na obdobných pozicích v USA, Irsku nebo Velké Británii.
Léčba v Luhačovicích probíhá ambulantně, klinika je jistou formou stacionáře. Krevní odběry z Luhačovic míří přímo do Augsburgu. Samotná léčba je na lékařském tandemu Roman Špaček, Dagmar Malotová. Ani tato mikrobioložka není ve světě medicíny neznámou tváří. Dagmar Malotová je navíc jediným soudním lékařem v zemi pro oblast laboratorní medicíny.
A jak vypadá běžný pacientův den? „Má náročný program,“ přibližuje Roman Špaček. „Obsahuje elektroléčbu, magnetoterapii, rehabilitační cvičení s fyzioterapií, infrasaunu, aplikace vitamínů nebo infuze.“