Zásoby krve se tenčí, kvůli nedostatku pracovních sil a dopravě
Foto: iDobryDen.cz
Zásoby krve se ztenčují, Uherskohradištská nemocnice bije na poplach. I když odkládání naplánovaných operací nehrozí, aktuální situace je nejhorší za poslední roky. Krev totiž chybí dlouhodobě, největší nedostatek je nejčatějších krevních skupin A a O, ve variantě Rh negativní.
„Situace je skutečně nejhorší, ale nikoliv absolutními počty, spíše svou vleklostí. Kritické počty transfuzních přípravků ale trápí celou republiku, situaci už opakovaně řešil výbor transfuzní spolčnosti. Podzimní zhoršení je však zákonité, říjen a začátek listopadu je totiž každoročně dárcovsky nejslabším obdobím,“ uvedl René Kamrla, zástupce primáře hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Jestliže pro jiná pracoviště jsou nedostačující zásoby krve takřka denním chlebem, u řeky Moravy jde o docela výjimečný jev. „Spolupráce s dárci je totiž na Moravském Slovácku naprosto skvělá,“ zdůraznil Kamrla.
Ještě začátkem týdne nemocnice měla podstav u pěti z osmi krevních skupin, během týdne se sice situace zlepšila, ale i tak zůstává u většiny až na AB+ hraniční. „Dlouhodobě nám chybí nejčastější skupiny A a O ve variantě RH negativní, u skupiny B bývá situace lepší. Skupina AB+ je paradoxně už řadu měsíců v přebytku,“ vylíčil současný stav zástupce primáře. Letošní výraznější problémy podle něj souvisí s poptávkou i nabídkou. „Spotřeba krve je trvale vysoká, protože stále doháníme loňský covidový pokles, a počty dárců jsou naopak nižší. O důvodech můžeme jen spekulovat, ale osobně vidím dvě hlavní příčiny,“ pokračuje.
Za negativní faktory označil nedostatek pracovních sil a neochotu některých firem uvolňovat zaměstnance k dárcovství, přičemž například řemeslníci se k odběru nedostanou vůbec, a dopravní omezení. Od prázdnin je totiž výrazně zhoršená průjezdnost hradišťskou aglomerací, což některé dárce odrazuje. „Čísla tomu odpovídají. Jestliže běžně provádíme zhruba 13 000 odběrů plné krve ročně, tedy více než tisíc měsíčně, tak od července do října jsme na 95 procentech čísel z roku 2019. Loňský covidový rok byl atypický, početně nízký,“ nahlédl do statistik Kamrla s tím, že nevelký pětiprocentní úbytek dárců je závažný, protože už trvá dlouho. Situaci ještě zkomplikovala skladba krevních skupin u transfuzí, které v říjnu požadovala klinická pracoviště nemocnice. „Vzácných Rh negativnícgh krví jsme vydali o 51 procent více než v roce 2019,“ připomněl zástupce primáře s tím, že návrat na běžné čísla je důležitý i kvůli dlouhodobé spolupráci s jinými nemocnicemi, které nemají vlastní transfuzní stanici. Masarykův onkologický ústav v Brně třeba na dodávky z Uherského Hradiště vyloženě spoléhá. „Nemůžeme je nechvat „ve štychu“, a to nejen proto, že se u nich často léčí naši pacienti,“ zdůraznil.
Uherskohradišťská nemocnice má akutálně v registru 8 100 aktivních dárců, což je dostatečný počet. Je však nutností, aby končící dárce (zdraví, věk…) průběžně nahrazovali novodárci. Jejich roční přírůstky se běžně pohybují kolem 700 až 750, letos jich však zatím přišlo jen 580. „I proto po odeznění současné covidová vlny plánujeme akci zaměřenou cíleně právě na prvodárce,“ prozradil Kamrla.